Koli Nasıl Hazırlanır?


Taşınma eylemi sırasında kolilerin nasıl paketleneceği, evini taşımayı düşünen insanların cevabını her yerde aradığı soruların başında gelmektedir. Taşınma süreci, başlı başına streslidir. Koli hazırlama süreci, taşınma stresini daha ileri boyutlara taşımasıyla bilinir. Koli hazırlama sürecinden korkanların ancak planlı bir çalışmayla bu süreci atlatmaları söz konusu olacaktır. Velhasıl, doğru bir paketleme yapmak isteyenlerin öncelikle eşyalarını koyabilecekleri koliler alması gereklidir. Koliler, mutlaka yeni ve taşımaya müsait olmalıdır. Zarar görmüş veya yıpranmış koliler ile taşınma eylemi gerçekleştirildiği takdirde eşyalar zarar görebilir. Taşınma esnasında koliler patlayabilir. Böyle bir serzenişte bulunmamak adına, paketleme malzemeleriyle eşyalar arasında fiziki intibak mutlaka sağlanmış olmalıdır.


Doğru Paketleme Nasıl Yapılır?

Doğru paketlemenin nasıl yapılacağını öğrenmek isteyenlerin doğru paketleme tekniklerini bilmesi elzemdir. Doğru paketleme yapmak için doğru kolileri satın almak gerekir. Evini taşıyacak kişilerin en çok dikkat etmesi gereken şey, kırılacak eşyaları olmalıdır. Bardak, tabak veya süs eşyalarının kırılmasını istemeyenlerin bu eşyaların birbiriyle temas etmesini engellemesi gereklidir. Çünkü, kırılacak eşyaların kamyona yüklenirken veya kamyondan indirilirken hasar görme riskleri söz konusudur. Örneğin, tabaklarını paketlemek isteyenlerin kutunun altına yumuşak paketleme kağıdı veya örtü yerleştirmesi gerekir. Bu sayede, kırılacak eşyaların zeminle bağlantısı engellenmelidir. Mihnet yaşamak istemeyenlerin, tabakların arasına yumuşak kağıt koyması önerilir. Bu sayede, kaliteli bir eşya taşınmasına vasıl olunur.


Doğru Paketleme Yöntemleri

Kırılacak eşyaların paketlenmesinde belirli bir sıra izlenmelidir. Öncelikle, ürünler, koliye dik konumda yerleştirilmelidir. Ürünlerin arasına kağıt parçaları sıkıştırılmalı ve hareket etmeleri engellenmelidir. Kolinin tamamlanmasıyla beraber koli, dört bir yanından bantlanmalı ve ağzı asla açık kalmamalıdır. Çok büyük olmayan koliler tercih edilmelidir. Bilhassa, bardaklar, içten değil dıştan paketlenmelidir. Kolilerin doldurulmasının ardından üzerlerine yazı yazılmalıdır. Etiketleme sistemi, paketlenme işlemlerinde büyük ehemmiyet taşır. Kırılacak eşyalar, ambalaj kağıdı veya gazete parçasıyla mutlaka sarılmalıdır. Kolilerin yerleştirilmesinden önce altlarına gazete kağıdı konmalıdır. Kolilerin çok ağır olmamasına dikkat edilmelidir. Bu konularda, kişinin kendi başına yapması mümkün olduğu gibi istenilirse Beşiktaş nakliyat firmasına salahiyet verilebilir.Mutfak Eşyalarının Toplanması

Taşınma sürecinin en zor kısmı, mutfak eşyalarının toplanmasıdır. Bunun sebebi, kırılacak eşyaların çoğunun mutfakta bulunmasıdır. Bu sebeple, mutfak eşyaları, hem dikkatli bir şekilde paketlenmeli hem özen göstererek taşınmalıdır. Mutfak eşyalarının paketlenmesinde iki seçenek bulunmaktadır. Kişi isterse kendisi paketleyebilir, isterse Beşiktaş nakliyat firmasına paketletebilir. Tercih ne olursa olsun, mutfak eşyalarının paketlenmesi için paketleme kağıdı veya gazete kağıdı alınmalıdır. Paketleme veya pıt pıt naylonunun olması da önemlidir. Bilhassa kolilerin altına pıt pıt naylon veya gazete kağıdı yerleştirilmelidir. Tabakların arasına birbirleriyle bağlantılarını kesecek şekilde gazete kağıdı yerleştirilmelidir. Velhasıl, inkisar-ı hayale uğramak istemeyenlerin mutfak eşyaları konusunda dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır.


Bardakların Paketlenmesi

Güvenli ve zararsız taşınma isteyenlerin, bardakların nasıl paketlenmesi gerektiğini bilmesi elzemdir. Bardakların paketlenmesi, tecrübe gerektiren bir konu olduğundan bu işin Beşiktaş nakliyat firması çalışanlarına bırakılması doğru olacaktır. Kişinin tek başına bardaklarını paketlemesi, paketleme hatalarının yaşanmasına sebep olabilir. Ayrıca, paketleme, Beşiktaş nakliyat firmasının personeli tarafından yapıldığında oluşabilecek mugayir durumlardan firma sorumlu olacaktır. Bardaklarının paketlenme işini kendileri yapan kişilerin bu durumu Beşiktaş nakliyat firmasına iletmesi gerekir. Bardakların paketlenmesinde bardağın içine değil de dışına koruyucu kağıt sarılmalıdır. Bardakların ehemmiyetli kısmı, dış kısmıdır. Bardakların iç kısmına doldurulan kağıtların faydası yoktur. Bardaklar, dış kısmı başta olmak üzere hiçbir yeri açıkta kalmayacak şekilde sarılmalıdır.